Ekonomi

Ata Yatırım’ın borsa hedefi 8.400 puan

Sektörün önde gelen şirketlerinden Çet Yatırım’ın Temmuz 2023 Strateji Raporu’nda, 2023 yılında yavaşlamayla birlikte kârlılık artışının normale döneceğine dikkat çekilerek, Türkiye’nin bu sıkıntıyı aşması için sıkı para ve maliye politikalarına uyması gerektiğine dikkat çekildi. yüksek enflasyon gibi uzun vadeli makro dengesizlikleri daha fazla değerlendirebilmek için.

Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın halen cazip değerlere işaret ettiğinin altını çizen Cet Yatırım Araştırmadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cemal Demirtaş; “Türkiye’nin yüksek enflasyon gibi uzun vadeli makro dengesizlikleri çözmek için sıkı para ve maliye politikalarını sürdürmesi gerekiyor. 2013 yılından bu yana hep Türk parasının ve Türk hisse senetlerinin değer kaybetmesine neden olan makro öngörülemezlik ne yazık ki yatırımcıların yüz karası oldu.

Cemal Demirtaş, 2023 yılında karlılık artışının yavaşlama ile normalleşmesini beklediklerini belirterek; “2023 yılında takip ettiğimiz şirketler için %2,4 kâr artışı beklerken, 2024 yılında %37,2 net kâr artışı bekliyoruz. 2023 için takip ettiğimiz banka dışı şirketler için %30,4 net kâr büyümesi bekliyoruz. artarken, bankaların net karında yüzde 16,8’lik düşüş öngörüyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu