Sağlık

Kolera 43 ülkede 1 milyar insanı tehdit ediyor

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve BM Çocuklara Yardım Fonu’ndan (UNICEF) yapılan açıklamada, birçok ülkenin kolera salgınıyla karşı karşıya olduğu bildirildi.

Açıklamada, olay sayısının arttığı ve kolera salgınıyla ilgili durumun 10 yıl öncesinden daha kötü olduğu belirtildi.

43 ülkede 1 milyar kişinin kolera riski altında olduğunun kaydedildiği açıklamada, özellikle 5 yaş altı çocuklarda bu riskin çok daha yüksek olduğu vurgulandı.

Açıklamada, koleradan ölümlerin endişe verici düzeyde arttığı kaydedildi. Malavi ve Nijerya’daki vaka sayısının bu yıl beklenenden fazla olduğu belirtilen açıklamada, Malavi, Mozambik, Güney Afrika, Tanzanya, Zambiya ve Zimbabve’de yayılan enfeksiyonların Güneydoğu Afrika’yı çok önemli bir şekilde etkilediği belirtildi. .

“Bu yılın Şubat ve Mart aylarında Freddy Kasırgası, Malavi ve Mozambik’te 800.000 kişinin ülke içinde yerinden olmasına ve sağlık hizmetlerine erişememesine neden oldu. Bu nedenle şiddetli yağışlar ve seller bölgede kolera riskini artırdı.

DSÖ’nün küresel kolera müdahale direktörü Henry Gray, kolera vakalarının mevsimsel olarak değişebileceğini ve çok daha fazla artabileceğini iddia ettiklerini kaydetti.

Gray, “Son yıllarda kolera salgınıyla mücadelede büyük ilerleme kaydedildi.” Dedi. “Ama şu anda durumun geriye gitme riskini alıyoruz.” söz konusu.

Aşı dozlarının 2025’e kadar ikiye katlanması gerekiyor

UNICEF ile yakın işbirliği içinde çalıştıklarını ifade eden Gray, 2025 yılına kadar aşı dozlarını ikiye katlamaları gerektiğini söyledi.

Aşının tek başına bir çözüm olmadığına işaret eden Gray, “Aşılama bir araçtır ancak genel bir çözüm değildir. Su arıtma yatırımları öncelikler arasında yer almalı. Bunun için acil durum fonlarına ihtiyacımız var.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu