Haber

Polonya, Güney Kore’den satın aldığı K2 tanklarını üretecek

Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, Güney Kore’den satın alınan K2 Black Panther tanklarını üreteceklerini ve bu kapsamda yeni istihdam yaratılacağını söyledi.

Poznan’daki askeri otomotiv fabrikasını ziyaret eden Blaszczak, burada çalışanlarla bir araya geldi.

Blaszczak, Güney Kore’den satın alınan K2 Black Panther tanklarının bakımının söz konusu fabrikada yapılacağını belirterek, “Bu tankların tamir ve üretimi de burada yapılacak. Poznan şehirlerinde yeni istihdam sağlanacak. ve Wielkopolska.” ifadeleri kullandı.

Güney Kore ile yapılan anlaşmanın ülkenin teknolojisinin Polonya’ya transferini de kapsadığına dikkat çeken Blaszczak, bunun Poznan’da K2 bileşenlerinin üretimine imkan tanıyacağını belirtti.

Blaszczak, “Bu tanklardan 180’i ilk aşamada teslim edilecek ve doğrudan Güney Kore’den gelecek. Sonrakiler ortak üretim olacak ve Poznan’da üretilecek.” dedi. dedi.

1945 yılında Poznan’da kurulan askeri otomotiv fabrikası, paletli ağır askeri araçların üretimi, modernizasyonu, onarımı ve korunmasından sorumlu olup, Polonya’nın kullandığı Alman yapımı Leopard 2 tanklarının yetkili merkezi olarak da biliniyor.

Polonya, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle ivme kazanan yeniden silahlanma programı kapsamında Güney Kore’den 1.000 K2 satın almayı planlıyor.

haberdeveli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu