Haber

Saraçhane’de yapılan kazı çalışmasında Pan heykelinin kesiği bulundu

Fatih’teki Saraçhane Arkeoloji Parkı’nda yürütülen kazı çalışmasında, antik Yunan mitolojisinde çoban ve sürülerin yaratıcısı olarak bilinen Pan heykelinin modülü gün yüzüne çıkarıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, St. Polyeuktos Kilisesi’nin bulunduğu Saraçhane Arkeoloji Parkı’nda 8 Haziran 2022 tarihinden bu yana kazı çalışmalarının yapıldığı hatırlatıldı.
 

Ana yapının kuzeybatı tarafında kazı çalışmalarının yürütüldüğüne değinilen açıklamada şu bilgilere yer verildi:

“Antik Yunan mitolojisinde çoban ve sürü tanrısı olarak bilinen Pan’ın mermer heykelinin bir parçası yüzeyden yaklaşık 2 metre 60 santimetre yükseklikte dolgu toprağında bulundu. 20 cm yüksekliğinde 18 cm genişliğindeki heykeli kırılmıştır.Heykel Roma dönemine tarihlenmektedir.Gerekli bilirkişi incelemesinin ardından tarihleme yapılacaktır.

Pan’ın Yunan mitolojisinde kırların, satirlerin ve çobanların tanrısı olduğunu belirten açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bu tanım Pan’ı doğayla doğrudan ilişkilendirdiği için pastoral bir niteliğe sahip olsa da, Pan’ın tüm mitlerde yarı keçi yarı insan olarak tasvir edilmesi onu ürkütücü bir figür haline getirmiştir. Öyle ki Pan bir anda insanların karşısına çıkar. İmgesi ile taşradadır.İnsanları korkuttuğu için panik kelimesini de esinlendirmiştir.Haham çoban olduğu için Pan, genellikle kırlarda flüt çalarak dolaşan sempatik bir figür olarak tasvir edilir ve bu onun ürkütücü görüşünün aksine Pan’ın birçok kaynakta çığlık atarak düşmanlarını kaçırıp panikleme yeteneği olarak tanımlanıyor.”

Pan heykelinin İstanbul Arkeoloji Müzeler Müdürlüğü tarafından kesilerek müze deposuna götürüldüğü bildirildi.

golmarmara-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu